גלריית תמונות
Base
שם מלא

אמנות ושידוכים אצל הינדה בבני ברק

שם מלא באנגלית

Hinda Herbst – a matchmaker from Bnei-Braq

שפה

English, עברית

Country

All countries

ישוב

בני ברק

תיאור

שמי הינדה הרבסט, אני אומנית רב תחומית, מורה לאומנות, שדכנית ו…חרדית.
אני מארחת בביתי בבני ברק, שם אני יוצרת בסגנונות וחומרים שונים. העסוק באומנות עבורי הוא מסע אין סופי מלא בהפתעות, רגשות, יצירתיות וגילוי תובנות מפתיעות.
אני אוהבת לזרום עם החומר ויוצרת ממקום מאוד פנימי שבי. המאפיין את יצירותיי שהן אחרות: מאוד חופשיות ומאוד ספונטניות לא בתוך מסגרת מקובעת של חוקים וכללים.  אני אוהבת צבעוניות חזקה ומצליחה לתת תחושה של רוגע למרות חוזק הצבע.
כאומנית רב תחומית אני יוצרת מחומרים שונים מהתכת זכוכית, שמהם יוצרת תכשיטים, תמונות וחיפויי קירות, צביעת בדים בצבעים מהטבע והפיכתם לבדים שימושים. קליגרפיה  ציור על קלף -י וודאיקה. אחת התחומים האהובים עלי היא העשיה בניר. בתקופה האחרונה אני יוצרת  מנייר האפיה לאחר אפית החלות לשבת. נייר המשמש לי כחומר גלם עד להפיכתו ליצירת אומנות מושלמת.
ביצירותיו כמו באישיותי –
כשם שאני רוקמת ומחברת חוט לחוט ומתיחה זכוכיות זו לזו, כך אני אוהבת לחבר אנשים וליצור זוגות מאושרים כשדכנית.
כמו מפגש עם החומר או הצבע  כך גם בחיי היום יום אני אוהבת מפגשים עם סוגי אנשים שונים ופותחת את ביתי בשמחה ואהבה לכולם.  במהלך המפגש אני מספרת על עולם האומנות שלי מלווה במצגת וכו וכמובן מפגישה עם  את המטיילים עם יצירותי הרבות. במהלך המפגש אני חושפת את האורחים לעולם הקסום של השידוכים במגזר החרדי.
הביקור באווירה אחרת נעימה ומשוחרת  בתיאום עד 45 איש
ישנה אפשרות לתאם ביקור הכולל סדנא / הפרשת חלה
האירוח כולל כיבוד קל ושתיה.  ניתן להזמין בתאום אוכל יהודי אותנטי
מחכה לכם בשמחה
הינדה
052-7650719

תיאור באנגלית

Shalom

My name is Hinda Herbst, I am a multidisciplinary artist, an art teacher, a matchmaker and an ultra-Orthodox.

I host my home in Bnei Brak, where I create in different styles and materials. Engaging in art for me is an endless journey filled with surprises, emotions, creativity and surprising insights.

I like to flow with the material and create from a very inner place in me. Which characterizes my works that are different: very free and very spontaneous, not within a fixed framework of laws and rules. I love strong colors and can give a feeling of calm despite the strength of color.

As a multi-disciplinary artist, I create different materials from glass smelting, from which she creates jewelry, pictures and wall coverings, painting fabrics of natural colors and turning them into useable fabrics. Calligraphy Painting on parchment – Woodica. One of my favorite areas is doing in Nir. In recent times, I have been making baking paper after the challah. Paper that serves as raw material until it becomes a perfect work of art.

In his works as in my personality –

Just as I embroider and connect yarn to thread and stretch glass together, I like to connect people and create happy couples as a matchmaker.

Like meeting material or color so in everyday life I love meetings with different types of people and open my house with joy and love for everyone. During the meeting I talk about my art world accompanied by a presentation, and of course I meet with the travelers with my many creations. During the meeting I expose the guests to the magical world of shidduchim in the haredi sector.

The visit in a different atmosphere is pleasant and is coordinated with up to 45 people

It is possible to coordinate a visit that includes a workshop / Horshat Challah

The hospitality includes refreshments and drinks. Authentic Jewish food can be ordered

Waiting for you happily

Hinda
052-7650719